Zdeněk Pololáník odešel na věčnost

Zdeněk Pololáník odešel na věčnost

Zdeněk Pololáník (25. října 1935 – 12. srpna 2024) byl významný český skladatel a varhaník, známý pro svůj mimořádný skladatelský talent, který spojoval bohatou hudební invenci s vyspělou kompoziční technikou. Studoval na brněnské konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění (JAMU), kde ho ovlivnili učitelé jako Josef Černocký, František Suchý, Vilém Petrželka a Theodor Schaefer. Již během studia zaujal svým talentem a tvořil hudbu těžící z originality a pestré žánrové rozmanitosti.

Jeho skladatelská tvorba se týkala třech hlavních oblastí: koncertní a hudebně dramatické hudby, duchovní hudby a hudby k filmům, činohrám, rozhlasovým a televizním pořadům. Je autorem více než 700 děl, z toho 400 kompozic pro film, televizi a scénické hry. Byl členem avantgardní brněnské „skupiny A“ a jeho díla se hrála v mnoha zemích světa.

Pololáníkova tvorba byla oceněna mnoha cenami a kulturními uznáními, včetně čestného občanství městyse Ostrovačice a Řádu sv. Cyrila a Metoděje. Byl také známý pedagog, který učil na JAMU a založil tam první Kabinet duchovní hudby v ČSFR. V osobním životě nikdy nekolaboroval s režimem a byl známý pro svou pevnou křesťanskou víru a morální integritu.

Jeho hudební odkaz pokračuje v rodině, kde jeho dcera Jana Kubová-Pololáníková je varhanicí a syn Petr Pololáník dirigentem, aranžérem a skladatelem. Na jeho počest se v České Třebové a Tišnově každoročně konají hudební festivaly.

Zdeněk Pololáník parte

Rozloučení proběhne v sobotu 17. srpna v 10:30 v kostele v Ostrovačicích a v sobotu 21. září bude v 11 h. brněnský biskup Pavel Konzbul celebrovat zádušní mši sv. v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně.

Česká televize při této příležitosti mimořádně zařazuje v neděli 18. srpna 2024 do programu ČT Art film s hudbou Zdeňka Pololáníka ve 21:10 a následně dokument o jeho životě ve 22:10. Televize Noe ve stejný den zařadila ve 22:15 pořad Jak potkávat svět.

Štítky: zdeněk pololáník