Nejnovější zprávy z Církev.cz

Konference o evangelizaci naváže na synodální proces

Hlavním přednášejícím bude Otto Neubauer z Vídně. V češtině mu před dvěma roky vyšla velice dobrá kniha Mission possible, bohatý manuál shrnující jeho mnohaleté zkušenosti. Ve své hlavní přednášce v sobotu dopoledne bude mluvit právě o významu dialogu nás, Ježíšových učedníků, se současným světem. Dalším z hostů je Pavol Strežo, který se bude spolu s Rosťou Šerým sdílet o evangelizaci mezi mládeží.

Růžencová pouť v Uherském Brodě

Tradiční pouť k Panně Marii Růžencové se v Uherském Brodě uskutečnila o víkendu 1. a 2. října 2022. Vrcholem sobotního programu byl průvod se svícemi od farního do klášterního kostela a mše svatá, kterou celebroval místní farář P. Svatopluk Pavlica. Celebrantem hlavní mše svaté v neděli dopoledne byl brněnský biskup Pavel Konzbul.

Přednáška: Proč jsou některé státy bohaté a jiné chudé?

Česká křesťanská akademie, místní skupina Šternberk, zve všechny zájemce na přednášku doc. Petra Nováčka z Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci na téma příčiny bohatství a chudoby v současném světě.

Boží bojovník ztracený mezi palcáty

Zmatek, lev a palcáty: očekávaný velkofilm Petra Jákla Jan Žižka je nejdražší promarněnou příležitostí. Ačkoli by se o rozporuplném vojevůdci jistě dal natočit velmi zajímavý filmový příběh, máme tu jen další příspěvek do sbírky příkladů, jak to nedělat.

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.

Fotogalerie: Poutníci z litoměřické diecéze na generální audienci

Ve středu 28. září 2022 od 15 hodin sloužil litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v bazilice sv. Petra ve Vatikánu mši svatou ze slavnosti sv. Václava za hudebního doprovodu složeného ze Severočeské filharmonie Teplice a Kühnova smíšeného sboru pod taktovkou skladatele a dirigenta Jana Zástěry.

Nalaďte si Radio Proglas od 3. do 9. října 2022

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Přímé přenosy bohoslužeb od 3. do 9. října 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.

Papež: Ať Putin ukončí válku

„Moje výzva je určena především prezidentovi Ruské federace, kterého prosím, aby zastavil tuto spirálu násilí a smrti, a to i v zájmu svého lidu.“ Papež v neděli v poledne místo svého obvyklého komentáře k nedělnímu evangeliu věnoval celý svůj projev výzvě k ukončení války na Ukrajině.

Ohlédnutí za svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi

Slavnostní mše sv. na Svátek sv. Václava ve středu 28. září 2022 se odehrála v deštivém a chladném počasí. Za Apoštolský exarchát ČR se jí zúčastnili otec biskup-apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko a generální vikář mitr. prot. o. Vasyl Slivocký. Večer proběhla v bazilice sv. Václava také řeckokatolická liturgie sv. Jana Zlatoústého.

Četla jsem knihu… román Bílá Voda

Před několika měsíci se na trhu objevil další román Kateřiny Tučkové (nar. 1980) Bílá Voda. Spisovatelka se tentokrát nechala inspirovat osudy řeholnic, kněží oficiální i skryté církve v době komunistického Československa.

Četl jsem knihu… Pán

V loňském roce vydalo nakladatelství Triáda knihu od Romana Guardiniho Pán. Tento autor je na našem knižním trhu znám především drobnějšími tituly, tentokráte se nám dostává do rukou jeho obsáhlejší, – nebojím se říci – stěžejní dílo, které spatřilo světlo světa v roce 1937.

Nuncius s biskupem požehnali kopii fatimské kaple

V sobotu 1. 10. uvedl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, spolu s diecézním biskupem Janem Vokálem, do života církve přesnou kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Papež k redemptoristům: Kdo lpí na své vlastní jistotě, brání působení Ducha

Vyvolat hlubokou obnovu, schopnou změnit srdce a struktury tak, aby stále lépe odpovídaly potřebám misie a službě nejchudším. To je klíčová myšlenka, kterou František vyjádřil ve svém pozdravu k redemptoristům, kteří se sešli v Římě na generální kapitule.

Skončil Svatováclavský festival, začínají Hudební výlety

19. ročník Svatováclavského hudebního festivalu se završil závěrečným koncertem v katedrále Božského Spasitele. Poslední týden se nesl ve znamení dvou velkých premiér a hudební sezóna na Ostravsku rozhodně nekončí.

Benefiční koncert „Sešli se, aby pomohli“ na podporu Charitního domu sv. Václava

Sopranistka Veronika Rovná, houslový virtuos Jiří Vodička s komorním orchestrem Camerata Janáček a kapela Zrní vystoupí 6. října 2022 od 19 h v ostravském Divadle A. Dvořáka při benefici na podporu rekonstrukce Charitního domu sv. Václava – domova pokojného stáří.

Papež: Sport je sociální a výchovné dobro – a takový má zůstat!

Papež František v pátečním podvečeru přijal sportovce, trenéry a představitele různých sportovních svazů, kteří se ve Vatikánu účastnili mezinárodního summitu nazvaného „Sport pro všechny – soudržný, dostupný a šitý na míru každého člověka“. Papež vyzdvihl roli sportu při utváření společenství, odbourávání předsudků a budování míru a varoval před jeho výlučně komerčním pojetím.

Fotogalerie: Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár

Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár se koná každoročně v den slavnosti sv. Václava, patrona českého národa, olomoucké arcidiecéze i všech arcidiecézních ministrantů.

Asistenční služby Poradny pro cizince Diecézní charity Plzeň jsou letos obzvlášť důležité

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň odvádí od konce února velký kus práce při pomoci uprchlíkům přicházejícím z Ukrajiny. Poskytuje jim sociálně právní poradenství, zajišťuje tlumočení a doprovody na úřadech či v ordinacích lékařů.

Nikdy nepřestávejte snít o lepším světě, vzkazuje František mladým lidem

Vždy snít o lepším světě a každý den se s odvahou a trpělivostí snažit vybudovat jeho malý díl. Toto přání papež František vyslovil v poselství k mladým studentům, kteří se účastní celosvětového vzdělávacího paktu v rámci řádu voršilek. Papež se věnoval tématu bytí a konání, přičemž si bere příklad z Voršily, mladé ženy velké krásy, která inspirovala mnoho mladých lidí, jako Angelu Merici, zakladatelku řádu voršilek.

Rozhovor s kardinálem O'Malleym o novinkách v církevní ochraně dětí před zneužitím

Papež dnes jmenoval deset nových členů Pontifikální komise na ochranu nezletilých. Jde o sedm žen a tři muže, kteří doplní dosavadních deset členů, z nichž většina byla ve funkci ponechána na další tříleté období.

Rytířský turnaj u kapucínů pomohl vybrat peníze na dobrou věc

O slavnosti sv. Václava se u kapucínů na klášterní zahradě konal rytířský turnaj. Přijely desítky rodin z blízkého i dalekého okolí. Děti dostaly příležitost procvičit dovednosti např. v lukostřelbě anebo zacházením s mečem. Celý turnaj se zaměřil na ideály rytířství, mezi které patří odvaha, statečnost ale také dobrosrdečnost. Na místě také prezentovala svou činnost Maltézská pomoc, která na každý turnaj doporučí potřebnou rodinu pro benefiční záměr turnaje.

Vatikánský kardinál Koch se omluvil německým biskupům za svůj výrok

Předseda německých biskupů Georg Bätzing se ostře ohradil proti vyjádření kuriálního kardinála Kurta Kocha. Ten měl říct, že v tzv. německé synodální cestě vidí paralely s dobou nacismu. Při tiskové konferenci na závěr plenárního zasedání německé biskupské konference biskup Bätzing uvedl, že pokud se kardinál okamžitě veřejně neomluví, podá stížnost k papeži.

Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons. Tomáš Halík ve Vatikánu, kde na pozvání Dikasteria pro biskupy přednášel pro nově jmenované biskupy z pěti kontinentů.

Biskup Ximenes Belo, nositel Nobelovy ceny, obviněn ze zneužívání

Nizozemské noviny přinesly anonymní svědectví několika lidí, kteří vypovídají o údajném zneužívání východotimorským biskupem v 90. letech. Jak sdělil vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni, „roku 2020 byla biskupovi uložena omezení, včetně zákazu styku s nezletilými, která byla loni s jeho souhlasem dodatečně posílena“.

Představení seminářů Česka i Slovenska se sešli na Velehradě

Při pouti u příležitosti 99. výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, kterou ve čtvrtek 29. září 2022 večer slavil ve velehradské bazilice biskup Josef Nuzík, se setkali také bývalí představení kněžských seminářů Moravy, Čech a Slovenska.

Papež: Média by se měla vyvarovat "válečné psychózy"

Vatikán zveřejnil téma Světového dne sdělovacích prostředků 2023: „Hovořit srdcem. Veritatem facientes in caritate“.

Kalendář pro děti - misijní říjen 2022

Stejně jako v minulých letech, chceme, aby se děti, naši malí misionáři, připravily co nejlépe na letošní oslavu Světového dne misií, který připadá na 23. říjen! Letošní Misijní neděle se nese v duchu hesla z knihy Skutky apoštolů „Budete mými svědky“ (Sk 1,8).

Nová struktura Dikasteria pro službu intergrálnímu lidskému rozvoji

Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, jehož prefektem je český rodák kardinál Michael Czerny, prochází organizační restrukturalizací, která je plánována v souladu s novou apoštolskou konstitucí papeže Františka "Praedicate Evangelium".

Nikaragujský diktátor nazval papeže Františka tyranem

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega označil katolickou církev za diktaturu a papeže za „svatého tyrana“. Stalo se tak během jeho veřejného projevu 28. září. Ortega řekl, že v církvi neexistuje demokracie, protože kněze, biskupy a kardinály věřící nevolí, proto se podle něj jedná o „dokonalou tyranii“. Ortega katolickou církev veřejně kritizoval i v minulosti, obvinil ji z organizování státního převratu proti jeho režimu.

Fotogalerie: Udělování kanonických misí na dobu neurčitou osvědčeným katechetům

Být moudrým a přivádět druhé ke Kristu stejně jako to činil i svatý Václav během své desetileté vlády v čele České země. S tímto poselstvím přebírali léty a praxí osvědčení vyučující náboženství z rukou biskupa Martina Davida kanonické mise na dobu neurčitou. Pro přítomné katechetky a katechety a jejich rodiny byl předvečer svátku sv. Václava malou slavností.

Pracovníci Arcidiecézní charity Praha převzali papežské vyznamenání

K mimořádné události v novodobé historii Arcidiecézní charity Praha došlo během letošní Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Papež František ocenil ředitele a zástupce ředitele Arcidiecézní charity Praha za jejich dlouholetou a profesionální práci ve prospěch potřebných. Ocenění převzali z rukou arcibiskupa pražského a primase českého Jana Graubnera.

Papež: Pochopme příčiny této světové války a zbavme srdce nenávisti

„Prožíváme třetí světovou válku, je omyl myslet si, že jde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou nebo mezi dobrem a zlem. Musíme osvobodit srdce od nenávisti“ – to jsou některé z úvah, které papež František pronesl 15. září v Kazachstánu při hovoru s jezuity z takzvané ruské oblasti Tovaryšstva Ježíšova. Ukrajina je podle papeže první obětí nepřijatelné a svatokrádežné agrese. Celý rozhovor najdete na webových stránkách jezuitského obtýdeníku La Civiltà Cattolica.

Přírodu jsme si půjčili od svých dětí

Sám o sobě říká, že „probouzení úcty k přírodě u dětí se stalo jeho celoživotní vášní“. Lektor environmentálního vzdělávání TOMÁŠ DRIML skrze příběhy učí o tom, jak vnímat krásu Božího stvoření kolem nás.

Jak se modlit, aby to dávalo smysl

Bůh, Kristus a my je název souboru chestertonovských zamyšlení irského dominikánského kněze Herberta McCabea (1926–2001). A i když promlouvá o známých věcech, činí tak svěže a netuctově.

V Městě Touškově pekli farní chleba

Čtvrtý ročník akce Slavnosti chleba proběhl 25. září v Městě Touškově. Celý program byl zahájen mší svatou, kterou celebroval biskup Tomáš Holub. Pak se pokračovalo na náměstí u kostela, kde byl umístěný trh s lokálními pochutinami. Farní chléb zadělala a upekla Pekárna Sebera.

Zahájení akademického roku 2022/2023 v Brně na Petrově

V úterý 4. října 2022 bude v 19.00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla brněnský biskup Pavel Konzbul předsedat pontifikální bohoslužbě na zahájení akademického roku 2022/2023 pro pedagogy a studenty brněnských vysokých škol.

Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi: konference na VOŠ Caritas v Olomouci

Konference Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi, kterou ve spolupráci s Caritas – vyšší odbornou školou sociální pořádá v Olomouci VOŠ Jabok ve čtvrtek 6. října 2022, nabídne pohled na sociální zemědělství a zahradní terapii skrze perspektivu terapeutickou a integrační, teologickou nebo sociologickou. Bude příležitostí k představení příkladů dobré praxe a k diskusím o výzvách, limitech či potenciálu sociálního zemědělství a zahradní terapie (nejen) v sociální práci.

Čínský soud znovu odložil proces s kardinálem Zenem

Soudní proces s hongkongským kardinálem Josephem Zenem a dalšími čtyřmi demokratickými aktivisty byl odročen. Další slyšení se bude konat za měsíc, 26. října. Důvodem je pravděpodobně kolidování s blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny.

V čele redemptoristů stane 47letý Brazilec

Kongregace redemptoristů má nového generálního představeného. 91 delegátů řádu jím zvolilo tento týden na generální kapitule u Říma P. Rogeria Gomese z Brazílie. Ve funkci nahradí Kanaďana P. Michaela Brehla, který po dvou šestiletých funkčních obdobích nemohl být znovu zvolen.

Oslava sv. Václava v katedrále v Olomouci

Mši svatou o slavnosti sv. Václava a zároveň pouti veřejných činitelů celebroval 28. září 2022 v olomoucké katedrále sv. Václava biskup Josef Nuzík.

Zastánci potratů zaútočili na katedrálu v Bogotě

Žhářský útok na katolickou katedrálu provedli včera demonstranti v kolumbijském hlavním městě. Jednalo se o demonstrující za tzv. právo na potrat, 28. září je totiž od roku 2011 Mezinárodním dnem bezpečného potratu. Právě v zemích Latinské Ameriky se v tento den často konají nepokoje.

Fotogalerie: Národní svatováclavská pouť 2022

Podívejte se na fotografie ze včerejší slavnostní poutní mše svaté ke cti sv. Václava ve Staré Boleslavi, zachycené objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.

Ocenění pro pracovníky Arcidiecézní charity Praha

Při příležitosti svátku svatého Václava, během poutní mše svaté 28. září ve Staré Boleslavi, předal arcibiskup pražský Jan Graubner ocenění třem pracovníkům Arcidiecézní charity Praha.

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.

Česká hymna opět rozezněla Vatikán

Stalo se již tradicí, že se o slavnosti svatého Václava koná česká mše i ve vatikánské bazilice sv. Petra s modlitbou za český národ. Letošních oslav se zúčastnilo více něž dvě stě krajanů v čele s hlavním celebrantem, kterým byl litoměřický biskup Jan Baxant. Liturgii doprovázeli čeští hudebníci pod taktovkou dirigenta Jana Zástěry.

Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.

Poutníci předali papeži dar od českých sklářů s upomínkou na sv. Václava

Svatováclavské oslavy začaly dnes v Římě účastí českých poutníků na generální audienci s papežem Františkem. Hlavě katolické církve přivezli dar od českých sklářů, který připomíná sv. Václava, patrona české země. Po audienci mu ho předal litoměřický biskup Jan Baxant. Oslavy českého patrona sv. Václava pořádají Češi v Římě každoročně, ty letošní jsou spojené s českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Papežova cesta do Bahrajnu je potvrzena

Vatikán dnes potvrdil další plánovanou zahraniční cestu papeže Františka, tentokrát do Království Bahrajn v Perském zálivu začátkem listopadu.

Prvky rozlišování: Důvěrný vztah k Pánu

Katecheze papeže Františka při generální audienci na Svatopetrském náměstí; Katechetický cyklus o rozlišování – 3. část

Papež: Modleme se za trpící a krutě zkoušený ukrajinský národ

V závěru generální audience 28. září papež František opět vyzval k modlitbě za trýzněnou Ukrajinu. A připomněl zítřejší svátek svatých archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela.

Ve Staré Boleslavi začala poutní mše, lidé si připomínají svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí začala v 10:00 za silného deště poutní mše, kterou vrcholí Národní svatováclavská pouť. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety zavražděn kníže Václav, si odkaz českého patrona připomínají stovky lidí. Hlavním celebrantem a kazatelem bohoslužby je pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Požehnání stavby Capelihny v Koclířově

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo a královéhradecký biskup Jan Vokál požehnají 1. října v Koclířově u Svitav kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví v Radě Evropské unie.

Den Charity a sv. Vincenc

27. září si připomínáme památku sv. Vincence z Pauly, který je patronem a zakladatelem moderní charitní práce, a slavíme také Den Charity, který čeští a moravští biskupové oficiálně vyhlásili v roce 2008.

Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

Desítky věřících se dnes v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem patří k symbolům české státnosti a je mu připisována ochranná moc pro země české. Slavnostní událost začala v poledne ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě mší ke cti svaté Ludmily a svatého Václava. Procesí, které se během odpoledne zastaví u několika pražských chrámů, by mělo kolem 17:00 dorazit k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Hlavním pořadatelem je Hnutí duchovní obnovy národa.

Charita sbírá peníze na obnovu zničené školy na Haiti

Republikou Haiti otřásají již delší dobu masivní občanské nepokoje, násilí a rabování, které již zasáhlo i některá školní zařízení. Od roku 2009 Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) podporuje školu, kterou v haitském městě Gonaïves provozuje Kongregace sester svatého Josefa. Právě tato škola se v sobotu 17. září stala cílem rabování. Na opravu školy proto ACHO vyhlásila veřejnou sbírku.

Dobročinná káva, výstava fotografií a běh pro hospic v Olomouci

První týden v říjnu je již tradičně věnován podpoře mobilní hospicové péče. Celostátní kampaň DOMA pomáhá informovat širokou veřejnost, aby se potřebné odborné pomoci dostalo každému, kdo si přeje strávit závěr života DOMA se svými nejbližšími. V Olomouci se v rámci kampaně uskuteční běh pro hospic, dobročinný prodej kávy a moučníků, výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita a online soutěž o nejzajímavější recept.