Nejnovější zprávy z Církev.cz

FOTOGALERIE: Biřmování v Příchovicích 2023

V neděli 28. května 2023, v den slavnosti Seslání Ducha Svatého, udílel při mši svaté litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v Příchovicích svátost křesťanské dospělosti - biřmování. Tuto svátost v místním kostele sv. Víta přijalo čtyřicet pět mladých křesťanů. Přítomen obřadu byl Chargé d’affaires Mons. Giuseppe Silvestrini.

Cena vděčnosti Omnia vincit amor 2023

Cenu vděčnosti Omnia vincit amor 2023 udělila v polovině května Aliance pro rodinu čtyřem manželským párům za jejich svědectví o hodnotě rodiny.

VIDEO: Sv. Zdislava ve světle legend: nové video prof. M. Weise

O svaté Zdislavě bylo sepsáno již nejedno odborné historické pojednání. Vznikl i román Aleny Vrbové „V erbu lvice“, podle kterého byl natočen historický film. V novém pořadu z cyklu „Svatí promlouvají“ necháme promlouvat historické prameny – především „Kroniku tak řečeného Dalimila“ či „Kroniku Žďárského kláštera“ známou též jako „Cronika Domus Sarensis“.

Papež vybízí k modlitbám za Synodu o synodalitě v mariánských svatyních

Od Filipín po Portugalsko se mariánská poutní místa po celém světě zapojí tuto středu do speciálního dne modliteb za Synodu o synodalitě. Papež František ve své nedělní promluvě po modlitbě Regina Caeli připomenul, že den modliteb za 16. řádné generální shromáždění biskupské synody se bude konat 31. května, poslední den měsíce zasvěceného Panně Marii.

FOTOGALERIE: Svatodušní biřmování napříč diecézemi

Během svatodušního víkendu proběhla napříč diecézemi biřmování. Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo udělil v sobotu 27.5. 2023 biřmování 19 mladým lidem v pražském kostele sv. Jakuba. V neděli 28.5. 2023 na slavnost Seslání Ducha svatého biřmoval brněnský biskup Pavel Konzbul v katedrále sv. Petra a Pavla, ostravsko-opavský biskup Martin David v katedrále Božského Spasitele v Ostravě a olomoucký biskup Josef Nuzík v katedrále sv. Václava v Olomouci, kde přijalo biřmování 75 biřmovanců.

Slezská lilie provoní Ostravu v polovině června

Slezská lilie bude mít i v tomto ročníku tři výrazné programové proudy – samozřejmě hudební od známých jmen jako Bára Basiková či Ondřej Ruml až k unikátní Missa brevis. Duchovní, ve kterém proběhne duchovní obnova s indickým knězem Jamesem Manjackalem a benefiční, kdy vybrané finance tentokrát zamíří do brněnského Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. Tři dny od 9. do 11. 6. se odehrají na třech místech – před katedrálou Božského Spasitele, v Ostravar Aréně a za kostelem sv. Antonína z Padovy v Ostravě-Kunčičkách.

Církevní ZŠ v Kroměříži navštívili žáci z partnerské školy sv. Marka v Nitře

Ve čtvrtek 25. května 2023 navštívili žáci z partnerské ZŠ sv. Marka v Nitře kroměřížskou Církevní základní školu.

Kostel sv. Anny v Jedlce na Děčínsku má dva nové zvony

V sobotu 27. května 2023 byly pro kostel sv. Anny v Jedlce vysvěceny dva nové zvony a umístěny do věže. Zvony odlila firma Perner z Passau v Německu. Větší zvon pojmenovaný sv. Anna (403 kg, tón b1) a druhý menší zvon sv. Jáchym (200 kg, tón es2) byly při slavnostní bohoslužbě vysvěceny biskupem litoměřickým, Mons. Janem Baxantem. Při této příležitosti otec biskup požehnal i dvě opravené sochy – Pietu a sv. Annu.

Biskup Jan Vokál: Duch Svatý nepůsobí proti naší vůli

Biskup Jan Vokál vedl dopoledne na slavnost Seslání Ducha Svatého bohoslužbu v katedrále Svatého Ducha. Při mši svaté udělil i svátost biřmování třem desítkám biřmovanců, kteří byli nejen z farnosti při katedrále Svatého Ducha, ale také z Biskupského gymnázia a dalších farností v královéhradecké diecéze.

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. května do 4. června 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Svatodušní slavnost v královéhradecké katedrále

Hod Boží svatodušní byl v katedrále Svatého Ducha v Hradec Králové i ve znamení biřmování.

Arcidiecézní charita Praha zve do kostela sv. Kajetána

Kostel Panny Marie matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v pražské Nerudově ulici je centrem duchovní podpory a modlitby za lidi v nouzi. Provozuje jej již druhým rokem Arcidiecézní charita Praha. Navštivte toto unikátní místo v pátek 2. června během Noci kostelů.

Papež František: Duch Svatý může vnést rovnováhu do polarizované církve

O slavnosti Seslání Ducha Svatého papež František vyzval věřící, aby se modlili k Duchu Svatému, který může přinést harmonii do rozděleného světa, polarizované církve a zlomených srdcí.

Světoznámé poselství moudrosti a lásky. Džibránův Prorok nově

»Říká se, že život je temnota a že ve vaší únavě je slyšet ozvěna hlasů všech unavených lidí. A já vám říkám, že život opravdu je temnota, pokud s ním ruku v ruce nejde vaše nadšení, ale každé nadšení je slepé, pokud s ním ruku v ruce nejde poznání, a každé poznání je zbytečné, pokud s ním ruku v ruce nejde pracovitost, a každá pracovitost vyjde naprázdno, pokud s ní ruku v ruce nejde láska; a když pracujete s láskou, objímáte sebe, druhé a Boha. Co myslím tím, pracovat s láskou?«

Papež vyzývá k solidaritě s komunitami postiženými cyklonem Moch

Papež František apeluje na příslušné autority, aby usnadnily dodávky humanitární pomoci lidem zasaženým silným cyklonem v Bengálském zálivu, který v oblastech mezi Myanmarem a Bangladéšem rozsévá smrt a zkázu.

FOTOGALERIE: 30 let plzeňské diecéze

V sobotu 27. května v 10.30 celebroval slavnostní mši svatou u příležitosti 30. výročí založení plzeňské diecéze v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference. Kázání pronesl emeritní plzeňský biskup Mons. František Radkovský. Přinášíme fotogalerii.

Papež František se den po horečce vrátil k běžnému dennímu programu

Papež František se v sobotu ráno vrátil ke svým běžným schůzkám poté, co den předtím trpěl horečkou, uvedl vatikánský tiskový mluvčí. Andrea Tornielli, ředitel redakce vatikánského Dikasteria pro komunikaci, napsal 27. května ráno na Twitteru, že papež František "obnovil své pravidelné audience".

Zdislavská pouť do Jablonného v Podještědí

V sobotu 27. května 2023 se v Jablonném v Podještědí konala Zdislavská pouť a městské slavnosti. V areálu dominikánského kláštera se v kapli sv. Zdislavy konalo několik mší. Poutní mši v 9 hodin celebroval generální vikář Mons. Martin Davídek. S sebou přivezl jako poutníka sekretáře Apoštolské nunciatury v Praze Mons. Giuseppe Silvestriniho, který v závěru mše svaté pozdravil ostatní poutníky.

Slavnost v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové

Na Hod Boží svatodušní, v neděli 28. 5. v 9.00 hodin, bude biskup Jan v katedrále slavit poutní mši svatou. Při této příležitosti bude udělovat svátost biřmování farníkům z královéhradecké diecéze.

Papež pro televizi Telemundo: Mír nastane, až spolu Rusko a Ukrajina dokáží promluvit

Papež František se v rozhovoru pro Telemundo, který poskytl ve čtvrtek 25. května, před akcí nadace Scholas Occurrentes, věnuje otázce migrantů, či problematice potratů a celibátu, který podle něj nemá žádnou souvislost se zneužíváním. Vysvětluje, že vždy prosí o modlitby za svou službu, protože když se věřící modlí za pastýře, je to, jako by jej zaštiťovali pancířem.

Státní sekretář o mírové iniciativě na Ukrajině

Kardinál státní sekretář na okraj akce na italském velvyslanectví při Svatém stolci hovořil o mírové iniciativě, kterou papež svěřil předsedovi italské biskupské konference: prozatím se jedná o rozhovory s Moskvou a Kyjevem.

Pouť pro osamělé rodiče s dětmi

Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá Pouť pro osamělé rodiče s dětmi, která se uskuteční v sobotu 10. června 2023 v Rajhradě u Brna.

Polsko: Klášter v Przemyślu poskytl domov ženám a dětem z Ukrajiny

V prvních dnech války našlo v klášteře Služebnic Neposkvrněného početí Panny Marie v polském městě Stary Wieś pomoc a pohostinnost více než 2000 lidí prchajících z Ukrajiny. Sestra Mehalová vypráví o velkém nasazení řeholních sester z různých kongregací v Polsku při pomoci zejména matkám a jejich dětem a o štědrosti lidí při shromažďování potravin, oblečení a léků.

Společné prohlášení COMECE a CEC k letošním Letnicím

Přinášíme vám český překlad společného prohlášení Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církví (CEC) k letošnímu svátku Letnic.

Papež František má horečku, potvrdil mluvčí Vatikánu

Matteo Bruni, ředitel Tiskového úřadu Svatého stolce, agentuře CNA sdělil, že "kvůli horečce papež František dnes ráno na audienci nikoho nepřijal".

V Olomouci proběhla konference o aktivizaci života ve farnostech

Ve čtvrtek 25.5. 2023 proběhl v olomouckém Arcibiskupském paláci 2. ročník konference Aktivizace života farností. Více než 120 účastníků z řad duchovních i laiků diskutovalo o tom, jak podpořit aktivní život ve farnostech. Celého setkání se účastnil Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský.

Křesťanské gymnázium oslavilo 30. narozeniny

Jubilejní 30. narozeniny oslavilo ve čtvrtek 26. května bohoslužbou ve svatovítské katedrále pražské Křesťanské gymnázium. Bohoslužbu pro pedagogy i studenty školy celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner.

Rozhovor s generálním sekretářem Synody o synodalitě

Kardinál Mario Grech, generální sekretář Synody o synodalitě říká, že probíhající proces v církvi riskuje, že přijde o okamžik milosti, pokud se zaměří na polarizující témata ve společnosti, jako jsou manželství osob stejného pohlaví, potraty či svěcení žen.

Schola při eichstättské katedrále přijede do Litoměřic

Jugendkantorei am Eichstätter Dom, schola přieichstättské katedrále sestávající z mladých lidí, zavítá na začátku června do litoměřické diecéze. Kromě jiného bude mít spolu s eichstättským katedrálním varhaníkem Martinem Bernreutherem v sobotu 10. června 2023 v 18 hodin v kostele Všech svatých v Litoměřicích koncert.

Štafetová pouť z Prahy do italského Orvieta připomene vznik svátku Corpus Domini

Ve čtvrtek 25. května 2023 byla zahájena tradiční štafetová poutní cesta po stopách kněze Petra z Prahy do italského města Orvieto. Pěší pouť se koná již po sedmnácté a v jednotlivých etapách se jí účastní více než tisícovka poutníků.

Diecézní charitu Litoměřice navštívili němečtí kolegové z Charity Drážďany

Ve středu 24. května 2023 přivítal Charitní domov na Dómském pahorku zástupce z Charity Drážďany. Hosty z Německa přivítala ředitelka Diecézní charity Litoměřice Mgr. Mgr. Karolína Wankovská, DiS. Litoměřického biskupa zastoupil generální vikář Mons. Martin Davídek, který tlumočil pozdravy od biskupa Mons. Jana Baxanta.

Na Velehradě se lidé sejdou k modlitbě za synodu

O svátku Navštívení Panny Marie, který připadá na 31. květen 2023, se podle pokynů sekretariátu Synody biskupů v každé diecézi uskuteční modlitba za synodu. V olomoucké arcidiecézi se jejím dějištěm stane Velehrad a bohoslužbu zde povede biskup Josef Nuzík.

V úterý 30. května proběhne v Ostravě Diecézní setkání seniorů

Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá v úterý 30. května Diecézní setkání seniorů. Kromě mše sv. sloužené ostravsko-opavským biskupem Mons. Martinem Davidem bude na programu přednáška manželů Pěluchových a také kulturní vložka.

Již po třetí se bude otevírat Kurz Samuel

Kurz je určen mladým (svobodným) lidem od 19 do 30 let, kteří upřímně a opravdově hledají svoje životní povolání a poslání.

Kněžský den v Litoměřicích

Ve čtvrtek 25. května 2023 se v Litoměřicích v Diecézním domě kardinála Trochty konal Kněžský den s litoměřickým biskupem Janem Baxantem. Proběhla přednáška o výuce náboženství, o Papežských misijních dílech a jejích aktivitách v diecézi a o Světových dnech mládeže v Lisabonu.

Papež k italské církvi: Rád bych, aby se synoda zabývala zranitelností církve

Papež František dnes přijal italské biskupy a referenty synodálního procesu italské církve. Povzbudil je k cestě v pokoře a blahoslavenství, neboť křesťanský život je neustálý pohyb, ke společnému utváření církve a její otevřenosti. Zároveň varoval před klerikalizovanými laiky a laičkami, kteří se opevňují v obranných pozicích za neustálých stížností na okolní svět. Buďte neklidnou církví v naší neklidné době, vědomou si své zranitelnosti, vybízel František.

Vychází novéna k Antonínu Cyrilu Stojanovi

Na představení nedávno vydané publikace, novény ke ctihodnému Antonínu Cyrilu Stojanovi, zve všechny zájemce Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého. Setkání s autory – historičkou Jitkou Jonovou a biskupským delegátem pro svatořečení P. Jiřím Zámečníkem – se uskuteční v pondělí 29. května 2023 od 16.00 v rotundě fakulty Teologické v Olomouci. K letošnímu 100. výročí úmrtí arcibiskupa Stojana vydala novénu Matice cyrilometodějská.

Bylo zveřejněno papežské poselství ke Světovému dni modliteb za ochranu stvoření

Svatý stolec dnes, ve čtvrtek 25. května, zveřejnil poselství papeže Františka k letošnímu Světovému dni modliteb za péči o stvoření, který připadne na 1. září. Inspiruje se tématem navazující ekumenické Doby stvoření, která trvá až do 4. října a letos se ponese v duchu slov starozákonního proroka Ámose: „Ať se valí právo jako voda, spravedlnost jako mohutný potok!“ (5,24).

Putujme do Frýdku modlit se za budoucnost synodálního procesu

Biskup Martin David ve videu zve věřící ke společné mši svaté za budoucnost synodálního procesu. „Chceme prosit, aby Maria tento proces doprovázela svou přímluvou,“ říká biskup ve videu. Mše svatá se uskuteční ve středu 31. května v 18 hodin ve frýdecké bazilice. Následovat bude diskuze s biskupem.

Mši svatou za pracovníky ve zdravotnictví bude na Provodově celebrovat P. Vácha

Lékařům, zdravotním sestrám a dalším pracovníkům ve zdravotnictví je určena pouť, která se uskuteční v neděli 4. června 2023 v poutním kostele Panny Marie Sněžné na Provodově-Malenisku. Od 14.30 ji bude slavit P. Marek Orko Vácha.

Léto v Českomoravské Fatimě v Koclířově

Od soboty 1. července budou v Koclířově, sídle Českomoravské Fatimy, probíhat týdenní duchovně-rekreační pobyty pro rodiny s dětmi, mládež, seniory, skupiny i jednotlivce.

COMECE a rozhodovací orgány EU jednají v Evropském parlamentu o způsobech podpory míru na Ukrajině

Ve čtvrtek, 25. května 2023, v Evropském parlamentu v Bruselu jednali u kulatého stolu zástupci církví, politici Evropské unie a aktéři občanské společnosti. Tématem jednání byla válka na Ukrajině a přetrvávající bezpečnostní výzvy ve východní části EU. COMECE reprezentoval královéhradecký biskup Jan Vokál, který mimo jiné uvedl: "EU musí kontinentu nabídnout obnovenou strategickou vizi pro stabilitu, spravedlnost a mír."

Na Velehradě vystoupí Čiperkové

Ve dnech 4. a 5. července 2023 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Program 4. července nabídne aktivity nejen dospělým, ale i malým dětem a teenagerům. Právě jim jsou určené projekty Velehrad dětem a Mladí fandí Velehradu.

Inspireli Awards: Čeští architekti u papeže Františka

24. května 2023 se delegace INSPIRELI AWARDS z České republiky, vedená jejím předsedou Dr. Ing. Karlem Smejkalem, zúčastnila generální audience Svatého otce. Tato mezinárodní soutěž studentů architektury se inspiruje ideou Globálního edukativního paktu papeže Františka.

Pravoslavná církev Ukrajiny schválila přechod k novému kalendáři

Pravoslavná církev Ukrajiny v rámci dalšího odklonu od Ruské pravoslavné církve po ruské invazi na Ukrajinu schválila přechod k novému církevnímu kalendáři. Změny se týkají mimo jiné pravoslavných Vánoc, které se nyní budou slavit 25. prosince místo 7. ledna. Například datum konání Velikonoc se ale nezmění, píše server BBC News Ukrajina.

Papež připomněl Den modliteb za čínskou církev

Ve středu 24. května dopoledne se na Svatopetrském náměstí konala pravidelná generální audience, při níž papež František pokračoval v katechetickém cyklu o apoštolské horlivosti. Tentokrát se věnoval svědectví prvního korejského kněze a mučedníka, sv. Ondřeje Kim Taegona. V závěrečných pozdravech připomněl svátek Panny Marie Pomocnice křesťanů, spojený s dnem modliteb za čínskou církev, a vyzval k neustálé modlitbě za Ukrajinu.

V Českobudějovické diecézi se osvědčuje digitalizace správy farností

V posledních letech se mnoho každodenních procesů digitalizuje. S mobilem v ruce můžeme vyřídit záležitosti na úřadě nebo se jednoduše domluvit s lidmi na druhé straně zeměkoule. Trend zjednodušit si některé procesy elektronickou formou se rychle prosazuje i v církvi.

Zemřel jezuita P. Petr Kolář SJ

V úterý 23. května 2023 si k sobě Pán povolal kněze, člena České provincie Tovaryšstva Ježíšova P. Petra Koláře SJ.

Papež se zúčastní Světového setkání o lidském bratrství #NotAlone

František se 10. června na Svatopetrském náměstí zúčastní akce pořádané vatikánskou nadací Fratelli tutti. Iniciativy se zúčastní nositelé Nobelovy ceny a mladí lidé z celého světa ve znamení kultury a míru.

Eucharistická hodina: modlitba za oživení farností

Arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, zve k modlitbě za oživení farností, tzv. Eucharistické hodině. K této příležitosti zřizuje duchovní společenství věřících, jeho členové se snaží každý týden prožít půl hodiny s Pánem Ježíšem u svatostánku, minimálně však jednou za měsíc.

Plzeňská diecéze slaví 30 let

V sobotu 27. května od 10:30 bude Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference, celebrovat slavnostní mši svatou u příležitosti 30. výročí založení Plzeňské diecéze v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni. Kázat bude emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

Vatikánský diplomat P. František Staněk se vrátil na prázdniny domů na Moravu

Ostravský rodák P. František Staněk se po dalším roce na své misi ve Středoafrické republice a Čadu vrátil do vlasti. V Česku si vybírá zaslouženou dovolenou. Krátce po příletu navštívil také Biskupství ostravsko-opavské. Nunciatura v Bangui (hlavní město Středoafrické republiky) má s naší církví ještě další souvislost: v minulosti tam působil současný nuncius v ČR Mons. Jude Thaddeus Okolo a dokonce i jeden z jeho předchůdců: Mons. Diego Causero.

Kostel v Hrušově slavil 130 let

V neděli 21. května slavil kostel sv. Františka a Viktora v Ostravě-Hrušově 130 let od svého vysvěcení. Při této příležitosti obdržela farnost z kanceláře papeže Františka písemný pozdrav s požehnáním. Výroční mši svatou slavil na pozvání místního duchovního správce P. Krzysztofa Szewczyka v novogotickém chrámu apoštolský administrátor Martin David a odpoledne byli všichni pozváni na koncert slavné rodačky Marie Rottrové.

Surfař světcem? Papež František uznává hrdinství Guida Schäffera

Papež František uznal hrdinské ctnosti brazilského surfaře Guida Schffera v dekretu vydaném Dikasteriem pro blahořečení a svatořečení 20. května 2023.

FOTOGALERIE: Růžencové procesí na Svatopetrském náměstí k poctě Panny Marie

Svatopetrské náměstí v sobotu večer zaplnili poutníci, aby se pomodlili růženec ke cti Panny Marie. Procesí 20. května vedl kardinál Mario Grech, generální sekretář biskupské synody.

Papežská akademie pro život a Abúdhábské fórum za mír podepsaly dohodu o etických otázkách

Papežská akademie pro život a Fórum za mír v Abú Zabí, zastoupené mons. Vincenzem Pagliou a šejkem Al Mahfoudhem Bin Bayyahem, podepsaly dnes, 23. května, v Abú Zabí memorandum o spolupráci v etických otázkách. Dohoda se týká „spolupráce při řešení etických otázek, které se objevují v dnešním světě, zejména v oblasti vědeckého výzkumu a vývoje nových technologií“.

Byly představeny logo a hymna Mezinárodního eucharistického kongresu v ekvádorském Quitu

V sídle Ekvádorské biskupské konference byla představena oficiální hymna Mezinárodního eucharistického kongresu v Quitu na téma „Bratrstvím k uzdravení světa“. V logu jsou symboly kříže, srdce, hostie a ekvádorského hlavního města.

Papež hovořil s italskými biskupy o současných výzvách v církvi a světě

Přibližně tři hodiny otázek a odpovědí mezi papežem Františkem a italskými biskupy – takto v pondělí 22. května ve Vatikánu začalo 77. plenární shromáždění Italské biskupské konference. Mezi diskutovanými tématy, jak uvedli někteří biskupové na okraj setkání, byly otázky míru, financí, životního prostředí, ideologií, biskupské a kněžské služby i charity prokazované vůči chudým lidem a uprchlíkům. Na závěr setkání papež předal biskupům knihu o osudech mladého migranta, který uprchl z Afriky.

Muzejní noc na Petrově navštívilo víc než tisíc zájemců

Diecézní muzeum v Brně, které od svého přemístění do areálu Petrova v roce 2006 nevynechalo účast na žádném z ročníků Brněnské muzejní noci, se připojilo k oslavě Mezinárodního dne muzeí také letos. Zúčastnilo se na 1200 hostů.

Pouť Charit zavítá ve středu 24. 5. do polských Branic

V polských Branicích se ve středu 24. května uskuteční Diecézní pouť Charit, při níž bude v bazilice sv. Rodiny sloužit mši sv. ostravsko-opavský biskup Mons. Martin David.