Nejnovější zprávy z Církev.cz

Pozvánka na on-line besedu „Triky staré kostelnice“

Portál Liturgie.cz zve na on-line besedu se sestrou Bohdanou Tejmlouvou, SCB, která se uskuteční ve čtvrtek 2. února 2023 prostřednictvím YouTube kanálu Liturgie.cz. Moderuje Vojtěch Razima, bohoslovec Papežské koleje Nepomucenum v Římě.

Dopis synodních představitelů o roli biskupů v synodálním procesu

V dopise adresovaném všem diecézním a eparchiálním biskupům na celém světě nabízejí sekretář a relátor synody úvahy o roli biskupů v synodálním procesu.

Při Hromniční pouti ve Šternberku budou matky prosit za své děti

Velkou obětní svíci jako prosbu za ochranu a dar víry pro své děti a za odvrácení zla od svých rodin přinesou i letos matky z celé České republiky před sochu Šternberské madony. Hromniční pouti, která se v kostele Zvěstování Panny Marie uskuteční v sobotu 4. února 2023, se každý rok účastní stovky žen, mezi nimi také členky Hnutí modlitby matek.

Fotogalerie: Biskup Martin a farníci ze Zlatých Hor připomněli mučedníka nacismu a tvůrce pokoje P. Vinzenze Braunera

Poslední lednovou neděli prožil biskup Martin David s farníky ve Zlatých Horách. Při nedělní bohoslužbě se sešli také proto, aby si připomněli odkaz P. Vinzenze Braunera - tamního faráře a starosty, který proslul svou odvahou tváří v tvář nástupu nacismu.

„Mat s Mattem“: rodinné centrum připravilo knižního průvodce modlitbou za alkoholiky

Centrum pro rodinný život v Olomouci vydalo v prosinci 2022 novou knihu. Pod názvem „Mat s Mattem“ ji napsala Jitka Dominika Krausová OV a jedná se o průvodce modlitební cestou za lidi s problémy s alkoholem a za jejich blízké.

Přímé přenosy bohoslužeb od 30. ledna do 5. února 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Na křížovou cestu s dětmi

“Jsem tady, na křížové cestě. Chodím od obrazu k obrazu, od jednoho zastavení k druhému. Všechno si důkladně prohlížím. Jedna věc mi ovšem přijde divná: Proč na žádném z těch obrazů není jediné dítě? Jsou tu samí dospělí! Jak důležití si připadají! Ten soudce Pilát, ti ozbrojení vojáci, ti pyšní farizeové a ty uplakané paní a ti zvědavci… Řekne mi někdo, kam se poděly děti? Že by tam opravdu žádné nebylo? To není možné! … "

Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

Papež: Ve Svaté zemi je třeba bezodkladně najít cestu k míru

Po modlitbě Anděl Páně se papež František v myšlenkách obrací ke Svaté zemi a s hlubokým zármutkem v srdci připomíná zejména smrt deseti Palestinců, včetně jedné ženy, kteří byli zabiti při izraelských protiteroristických vojenských akcích v Palestině, a události, k nimž došlo v pátek večer nedaleko Jeruzaléma, kdy Palestinec zabil sedm Izraelců a tři zranil, když vycházeli ze synagogy.

Papež je očekáván v Africe jako poutník míru

Konžská demokratická republika a Jižní Súdán. V těchto dvou středoafrických zemích sužovaných chudobou a násilím panuje radost z nadcházející papežovy cesty, která je naplánována na 31. ledna až 5. února. Dva biskupové sdílí naději během příprav cesty: Svatý otec přinese naději, potřebujeme, aby na nás svět nezapomněl. Z Rumbeku do Džuby už jsou mladí lidé na cestě za Františkem.

Papež vyzývá k modlitbám za svou cestu do Afriky zmítané konflikty

Dva dny před odletem do Demokratické republiky Kongo a Jižního Súdánu František děkuje všem, kteří se podílejí na přípravě dlouho očekávané návštěvy, a zdůrazňuje, že tam pojede jako poutník míru a smíření. "Již dlouho jsem chtěl navštívit tyto dvě země, které mi leží na srdci a kam se chystám jako poutník míru a smíření," uvedl papež v promluvě při dnešní modlitbě Anděl Páně.

Kardinál Parolin vybízí k modlitbě za papežskou cestu do Konga a Jižního Súdánu

V prohlášení pro vatikánské sdělovací prostředky vyzval státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin, k modlitbě za nadcházející apoštolskou cestu na africký kontinent.

Gratulace předsedy ČBK nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi

Arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, gratuluje jménem celé katolické církve v ČR ke zvolení Petra Pavla novým prezidentem České republiky.

Světový den nemocných v královéhradecké diecézi

U příležitosti svátku Panny Marie Lurdské navštíví 9. 2. královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Představitelé EU a COMECE hovořili o dopadech války na Ukrajině

V pátek 27. ledna 2023 se zástupci Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zúčastnili setkání na vysoké úrovni, které pořádala Evropská komise nad tématem, jak v Evropské unii řešit rozsáhlé důsledky války na Ukrajině. Evropské biskupy reprezentoval arcibiskup košické řeckokatolické eparchie Cyril Vasil’ a dijonský arcibiskup Antoine Hérouard.

#TheChurchIsOurHome: Otevřít dveře k naději

Příběh o setkání s papežem Františkem uzavírá řadu #Církev je náš domov, kterou realizovalo Dikasterium pro laiky, rodinu a život, aby vyprávělo o příspěvku věřících s postižením k synodě o synodalitě.

Křesťanský cukrář neuspěl při odvolání v případu narozeninového dortu pro transsexuálku

Odvolací soud v Coloradu rozhodl v neprospěch uměleckého cukráře, který odmítl vyrobit dort na oslavu změny pohlaví transsexuální ženy, jelikož je to v rozporu s jeho náboženským přesvědčením.

Charita v Arcidiecézi olomoucké děkuje za historicky nejvyšší podporu při koledě

Všechny místní Charity v rámci Arcidiecéze olomoucké mají úředně rozpečetěné pokladničky letošní Tříkrálové sbírky. Dárci jejich koledníkům darovali rekordních 38 463 382 Kč. Charita tříkrálovou sbírkou financuje např. přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, spolufinancuje provoz a investice v projektech sociálních a zdravotních služeb pomáhajících celému spektru potřebných, jako jsou seniorům, lidé s postižením, matky s dětmi v tísni, lidé bez domova, pacienti v domácí či hospicové péči a další. Přes DMS KOLEDA anebo web Tříkrálové sbírky je možné darem Charitu i nyní po ukončení sbírky.

Papež k Římské rotě: Láska navždy není utopie, v rodině má Bůh svůj domov

U příležitosti zahájení soudního roku přijal papež František na audienci členy tribunálu Římské roty a předložil jim zamyšlení nad manželstvím. Svazek mezi manželi je darem, který pochází od Boha, a v tomto daru lze najít smysl svazku, když nastane krize.

Svatý stolec: Připomínejme si holocaust, aby se podobná krutost už nikdy neopakovala

Je třeba si připomínat zvěrstva, kterých se nacisté dopustili na milionech Židů, jimž byla upřena jakákoli lidská důstojnost: v předvečer Dne památky obětí holocaustu, která připadá na dnešek, 27. ledna, to zopakoval vatikánský pozorovatel při OBSE. Mons. Urbańczyk potvrdil jednoznačné odsouzení všech forem antisemitismu a důležitost zapojení nových generací do boje proti nenávisti a lhostejnosti.

Svátek Uvedení Páně do chrámu - zasvěcené osoby se sejdou v katedrále

Svátek Uvedení Páně do chrámu (Praesentatio Domini) 2. února, popřípadě slavnost Zvěstování Páně 25. března, patří mezi svátky, které duchovním obsahem spojujeme s vánočním liturgickým okruhem (doba adventní a vánoční). Zasvěcené osoby se sejdou 2. února s biskupem Josefem Kajnekem v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové při mši svaté v 10 hod.

Ve Stonavě uctí památku padlých z války mezi Československem a Polskem, program začíná bohoslužbou

104. výročí od války mezi Československem a Polskem připomene v neděli 29. ledna ve Stonavě pietní akt. Zúčastní se též představitelé polské armády a diplomacie. Připomínka padlých začne bohoslužbou.

Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým kněžím a křesťanským tzv. influencerům?

Seminář o evangelizaci: Touží po evangeliu?

Seminář je určen pro každého člena diecéze, který touží prohlubovat svůj život s Kristem a zároveň být misionářem tam, kde žije. Cílem tohoto setkání je především sdílení a vzájemná podpora při snaze žít podle evangelia a hlásat Boží království.

Papež František: Německá synodální cesta je elitářská a neužitečná

V rozhovoru zveřejněném ve středu pro agenturu Associated Press (AP) označil papež František německou synodální cestu za elitářskou a neužitečnou. Podle Svatého otce přináší do církevních procesů ideologickou hrozbu.

Výročí biskupa Pavla Posáda

Dnes si připomínáme 15 let od jmenování Mons. Pavla Posáda pomocným biskupem českobudějovickým.

Papež naléhá na větší zapojení žen do mírového úsilí

Papež poděkoval Dikasteriu pro mezináboženský dialog a předsedkyni Světové unie katolických ženských organizací, které jsou pořadatelkami konference, za tuto iniciativu a upřesnil, že se jedná o "neobvyklou událost", protože ty, kdo se tohoto setkání účastní, mají starost o "zraněný svět".

Maročan útočil ve dvou andaluských kostelech

Ve městě Algeciras na jihu Španělska došlo během dnešní noci k násilnému útoku ve dvou kostelech. Jeden člověk zemřel a čtyři byli zraněni, včetně čtyřiasedmdesátiletého salesiána. Pachatelem je Maročan, kterého zadržela policie. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.

Papež vyzývá všechny křesťany, aby se postavili proti válce a nespravedlnosti, ať se objeví kdekoli

Hospodin je zarmoucen naší lhostejností a nedostatkem pochopení vůči svatokrádežnému násilí, řekl papež František během homilie při nešporách na svátek Obrácení svatého Pavla a vyzval k jednání proti válce, násilí a nespravedlnosti všude tam, kde se začnou objevovat. Při slavení liturgie na závěr každoročního Týdne modliteb za jednotu křesťanů v bazilice svatého Pavla za hradbami papež vyzval křesťany všech vyznání, aby se změnili a šli cestou jednoty, "kterou před nás postavil Pán".

Muž útočil v kostelech na jihu Španělska, úřady mají podezření na terorismus

Zatím neznámý muž včera večer (25.1.) zaútočil v nejméně dvou kostelech na jihu Španělska, jednoho člověka zabil a další čtyři lidi zranil. Píší to španělská média. Prokuratura potvrdila agenturám AFP a Reuters, že útok je vyšetřován jako možný teroristický čin. Muž, jehož policie zadržela, použil samurajský meč nebo obdobnou zbraň. O život přišel podle médií kostelník a mezi zraněnými je i jeden kněz.

Webináře „Vstupy do škol“ představí Velikonoce ve výtvarném umění

Na webináře, jejichž cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. „Vstupů do škol s náboženskými tématy“ a přiblížit jim Velikonoce ve výtvarném umění, zvou všechny zájemce pracovníci olomouckého Centra pro školy. On-line setkání se uskuteční v úterý 7. března 2023 od 17.00 do 19.00.

O Božím řádu mezi lidmi - jen trochu předvolební zamyšlení

„Všemohoucí, věčný Bože, ty řídíš všechno na nebi i na zemi; vyslyš prosby svého lidu a dej našim dnům svůj řád a mír.“ Na počátku liturgického roku prosíme ve vstupní modlitbě druhé neděle v mezidobí o Boží řád a mír. Činíme tak ještě v těsném spojení se slavením Vánoc.

Skončilo 134. plenární zasedání České biskupské konference

Na Arcibiskupství pražském jednali od 23.-25. ledna 2023 biskupové Čech, Moravy a Slezska. 134. zasedání ČBK se účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a zástupci mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek. Jednání předcházel studijní den biskupů na téma Evangelizace v digitálním věku se sr. Rose Pacatte, členkou kongregace Dcer sv. Pavla z USA.

František: Lidstvo rozdělené válkami potřebuje radostnou zvěst o pokoji

"Vyjadřuji svou blízkost v Kristu všem misionářům na světě, zvláště těm, kteří procházejí těžkým obdobím: Zmrtvýchvstalý Ježíš, drazí přátelé, je stále s vámi a vidí vaši štědrost a vaše oběti přinášené evangelizačnímu poslání ve vzdálených místech." Takto se papež František obrací na misionáře ve svém poselství k 97. Světovému dni modliteb za misie, který se bude slavit 22. října.

Papež děkuje rodinám, které budou hostit účastníky Světových dní mládeže

Na Světové dny mládeže, které se budou konat od 1. do 6. srpna, se již přihlásilo více než 400 tisíc mladých lidí z celého světa. Nyní papež děkuje jejich hostitelům, jejichž rodiny se v té době rozrostou, což obnáší určité nepohodlí a zvraty, ale také vzájemné obohacení. Pohostinství totiž neznamená jenom službu, ale zároveň otevřenost vůči jiným kulturám a jiným způsobům vnímání života, podotýká papež František.

Svatý otec k ukrajinské mezináboženské delegaci: Prosím Boha, aby se smiloval nad vaším statečným národem

Papež František dnes, 25. ledna, přijal delegaci Rady ukrajinských církví a náboženských společností. Bezprostředně před generální audiencí pozdravil její členy v salónku vatikánské Auly Pavla VI. „Rád bych vyslechl každého z vás, zůstal bych s vámi celé dopoledne, ale bohužel jsme také otroky času,” řekl papež, předal text připraveného projevu a pronesl krátkou řeč spatra.

Nelze budovat bratrství, pokud nezamezíme násilí, které sytilo holocaust, říká papež

V závěru dnešní generální audience papež František připomněl páteční Mezinárodní den vzpomínky na oběti holocaustu. Zmínil se rovněž o svém ranním setkáním s Ukrajinskou radou církví a náboženských společností a vyzval ke každodenní modlitbě za konečné dosažení míru na Ukrajině.

Papež František: Homosexualita není zločin, ale hřích

V rozhovoru pro agenturu AP papež František uvedl, že zákony, které postihují homosexualitu v některých částech světa jsou "nespravedlivé", nicméně opětovně potvrdil učení katolické církve, podle kterého je homosexuální chování hřích.

Fotogalerie: Mše svatá s českými a moravskými biskupy

V úterý 24. ledna 2023 slavili čeští a moravští biskupové mši svatou v kapitulním kostele Všech svatých na Pražském hradě. Hlavním celebrantem byl pražský arcibiskup a předseda ČBK Jan Graubner, kázal českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident, tak i oba kandidáti se svými manželkami. Spolu s věřícími si připomněli třicet let samostatné České republiky.

Charity sčítají výsledky Tříkrálové sbírky, mnohdy padají rekordy

Tříkrálová sbírka 2023 postoupila do další fáze. Hlavní zodpovědnost se přesunula od tříkrálových skupinek na pracovníky charit, obecních a městských úřadů, kteří pokladničky rozpečeťují a počítají výnos sbírky.

Za osudy, které vyletěly do povětří

Divoká honba je název novely divadelníka, pedagoga a spisovatele Jiřího Šestáka, která se obrací k nelehkým životním volbám a rozhodnutím temných 50. let.

Obrácení svatého Pavla

Přiznejme si, že když lidé kvůli nějakému osobnímu prospěchu převlékají kabáty, nevzbuzují naši velkou důvěru. To ale nebyl případ apoštola Pavla. Obrat v jeho životě přišel jako blesk z čistého nebe. Nebyl to plod jeho lidského zrání, ale důsledek setkání s Ježíšem Kristem.

Vatikánský apoštolský archiv publikoval záznamy konverzací Pia XII. s G. B. Montinim

Ve dvou svazcích a na více než 1200 stránkách, opatřených podrobným poznámkovým aparátem, dostává dnešní čtenář příležitost nahlédnout do témat rozhovorů, rozhodnutí a směrnic, které předával úřadující papež Pius XII. budoucímu papeži Pavlu VI., Giovannimu Battistovi Montinimu, zastávajícímu tehdy roli substituta a posléze, spolu s Mons. Tardinim, zástupce státního sekretáře.

Mluvit srdcem: Papežské poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků

Letošní téma poselství ke Světovém den sdělovacích prostředků je ideálně propojeno s tématem loňského roku („Naslouchat srdcem“) a má být součástí cesty, která celou církev dovede k synodě v říjnu 2023. Mluvit srdcem znamená „vydávat svědectví o naději, která je v nás“ (srov. 1Pt 3,14-17), a to s jemností, používat dar komunikace jako most, a nikoli jako zeď. V době, která je též v církevním životě poznamenána polarizací a přehnanými debatami, jež vyhrocují nálady, jsme vyzváni, abychom šli proti proudu

Ostravská Charita zřídila místo pomoci obětem zneužívání v církvi

V ostravsko-opavské diecézi se od 1. ledna otevřela nízkoprahová poradna pro oběti sexuálního zneužívání. Pilotní projekt má posloužit jako vzor pro ostatní diecéze.

V Římě probíhá týdenní výuka liturgiky pro kněze z ČR

Ve dnech 22. – 26. ledna 2023 probíhá v Římě kurz celoživotního vzdělávání "Licenciátní studia liturgiky", který nabízí Katolická teologická fakulta v Praze ve spolupráci s Liturgickým institutem sv. Anselma v Římě. Více než 20 kněží z České republiky si tak formou postgraduálního studia rozšiřuje vzdělání v oboru liturgika pod vedením P. PhDr. Radka Tichého, PhD.

VIDEO: Blahoslavený Odorik – nové video prof. M. Weise

Tento díl cyklu „Svatí promlouvají“ byl natáčen v klášteře Minoritů v Jindřichově Hradci. Věnuje se postavě Odorika z Pordenone, zvaného také Oldřich Čech (1276/1281–1331).

Fotogalerie: Ekumenická bohoslužba v Praze

V rámci plenárního zasedání ČBK se v pondělí 23.1. od 18.00 uskutečnila v modlitebně Evangelické církve metodistické ekumenická bohoslužba za účasti českých a moravských biskupů a zástupců ekumeny. Kázal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Osmým rokem poskytuje Arcidiecézní charita Praha sociální asistenci krajanům žijícím v zahraničí, kteří se rozhodli přesídlit zpět do Česka. Přesun většiny z nich v loňském roce ovlivnila válka na Ukrajině.

Diecézní setkání varhaníků: Kdo zpívá, dvakrát se modlí – a kdo vlastně zpívá?

Arcidiecézní Centrum pro liturgickou hudbu zve všechny varhaníky, sbormistry, vedoucí schol i ostatní zájemce o liturgii a hudbu na diecézní setkání, letos s tématem „Kdo zpívá, dvakrát se modlí – a kdo vlastně zpívá?“. Uskuteční se v sobotu 18. února 2023 ve velkém sále kurie (Biskupské nám. 2) a jeho hlavním hostem bude varhaník, skladatel, dirigent a sbormistr Karel Martínek.

Ekumenické setkání v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové

Na pozvání diecézního biskupa Mons. Jana Vokála se v srdci královéhradecké diecéze sešli v pondělí 23. 1. při společné modlitbě představitelé křesťanských církví, které působí v Hradci Králové.

FOTOGALERIE: Biskup Nuzík slavil s věřícími na Velehradě pouť k Panně Marii, Matce jednoty křesťanů

V bazilice na Velehradě se v neděli 22. ledna 2023 uskutečnila pouť k Panně Marii, Matce jednoty křesťanů. Hlavním celebrantem byl biskup Josef Nuzík. Na závěr se přítomní kněží spolu s otcem biskupem pomodlili v kapli Panny Marie, Matky unie.

Kardinál Bo: Myanmar naléhavě potřebuje humanitární pomoc

“Zejména dnes s bolestí myslím na Myanmar, kde byl zapálen a zničen kostel Nanebevzetí P. Marie ve vesnici Chan Thar, jedno z nejstaršších a nejvýznamnějších míst kultu,” zaznělo mezi apely, kterými se papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně obrací na všechny křesťany s prosbou o přímluvnou modlitbu za kritické situace naší současnosti.

Ukrajinská rada církví a náboženských společností navštíví Vatikán

„Kéž Bůh těší a podpírá tento národ, který tolik trpí! Prosil papež František za Ukrajinu při nedělních apelech po mariánské modlitbě Anděl Páně na náměstí sv. Petra. Zmínka o zemi „zmučené” válkou a výzva k modlitbě za mír se opakuje pravidelně v papežských veřejných audiencích. V tomto týdnu se František setká rovněž s představiteli Ukrajinské rady církví a náboženských organizací, které předsedá arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.

Veliký generátor a 107 menších vyrazilo pomáhat na Ukrajinu

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) v pátek 20. ledna 2023 vypravila na Ukrajinu další kamion s elektrickými generátory. Nakládka probíhala již od čtvrtku, kdy se ve středočeských Všechromech nakládal velký a výkonnější generátor. V Olomouci se poté kamion doložil do maximální kapacity další více než stovkou menších elektrocentrál. Generátory ACHO pořizuje díky veřejné sbírce, která i nadále pokračuje, stejně jako pořizování dalších generátorů pro Ukrajinu.

Do služby vysláni noví nemocniční kaplani

Ekumenická bohoslužba pro nemocniční kaplany z různých církví působící v Královéhradeckém a Pardubickém kraji se uskutečnila 21.1. v kostele sv. Vavřince v Náchodě v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Za ČBK se akce zúčastnil biskup Josef Kajnek.

Přímé přenosy bohoslužeb od 23. do 29. ledna 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Nalaďte si Radio Proglas od 23. do 29. ledna 2023

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Pouť je jako čerpací stanice

Více než tři desítky let je Mons. FRANTIŠEK HANÁČEK duchovním správcem hlavního městského kostela sv. Mořice v Olomouci a jeho zásluhou toto místo slouží jako centrum duchovního a kulturního života. „Pro koncerty v kostele mám pochopení, snažím se ale, aby byly víc než jen kulturní zážitek,“ říká v rozhovoru pro KT.